Arjantin Devlet Başkanı Milei’den İspanya Başbakanı Sanchez’e: ‘Kibirli bir sosyalistin tipik saçmalıkları’

Arjantin ve İspanya arasındaki kriz tırmanmaya devam ediyor.

AA’nın aktardığına göre, ülkesindeki LN+ kanalına konuşan Arjantin Devlet Başkanı Jaiver Milei, İspanya hükümetinin Buenos Aires Büyükelçisi’ni geri çekme kararını “saçma” olarak nitelendirdi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’i hedef alan Milei, “Son derece saçma bir karar. Bu kibirli bir sosyalistin tipik saçmalıklarından biridir” ifadesini kullandı.

Muhabirin “Siz de aynı önlemi alacak mısınız?” sorusuna Milei, “Hayır, kesinlikle öyle bir şey yapmayacağım” yanıtını verdi.

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Manuel Adorni de İspanyol hükümetinin Buenos Aires Büyükelçisi’ni geri çekme kararını “anlamsız” bulduklarını belirtti.

Ne olmuştu?

İspanya Ulaştırma Bakanı Oscar Puente, mayıs başında Arjantin Devlet Başkanı Milei için, “Onu televizyonda gördüm ve duyduklarımdan sonra kendi kendime dedim ki, hangi maddeleri kullanıyor bilmiyorum ama uyuşturucu kullanıyor. Seçimleri kazanması imkansız dedim ama oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Arjantin Devlet Başkanlığı Ofisi, yazılı açıklama yaparak İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’i, eşinin adının karıştığı yolsuzluk iddialarına atıf yaparak sert dille suçlamıştı.

Arjantin Devlet Başkanı Milei, İspanya’daki aşırı sağcı Vox partisinin 19 Mayıs’ta Madrid’de düzenlediği etkinliğe katılarak bir konuşma yapmış ve Başbakan Sanchez’in, “yolsuzluğa karışan eşi ile kirlendiğini” söylemişti.

Bu sözlerin ardından İspanya Dışişleri Bakanı Albares, istişarelerde bulunmak üzere İspanya’nın Buenos Aires Büyükelçisini merkeze çağırmış ve özür dilemesi için Milei’ye çağrıda bulunmuştu.

Arjantin Devlet Başkanı Milei, saldırıya uğrayanın kendisi olduğunu savunarak, Sanchez’den “her ne olursa olsun özür dilemeyeceğini” belirtmişti.

İspanya Dışişleri Bakanı Albares, Arjantin ile doğrudan diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir